Zvířata na svatbě

17.05.2020

Stále více snoubenců si přeje strávit svůj svatební den (nebo alespoň jeho část) společně s jejich domácími mazlíčky. Nejčastěji se na svatbách setkáváme s kočkami a pejsky všech možných ras, ale výjimkou nejsou ani koně nebo třeba oslíci. A není se čemu divit - přítomnost zvířat totiž dodá svatbě úplně jinou atmosféru a hlavně vzniknou kouzelné a originální fotky či záběry do videa, na které budete rádi vzpomínat i po letech. 

Jak to ale udělat, aby Váš zvířecí svatební host nebyl na obtíž a zároveň si svatbu užil?

Nejprve se nabízí otázka, jak moc dokážete své zvířátko odhadnout? Pokud plánujete větší svatbu, musíte počítat s tím, že se tam Váš pejsek/kočka potká se spoustou (ne)známých lidí a dětí. Možná se bude Vaše svatba odehrávat v prostředí, které není Vašemu zvířátku známé. Navíc snad každou svatbu provází hlasitá hudba, smích nebo třeba křik a skotačení malých dětí. Pokud už znáte odpovědi a jste přesvědčeni, že je Vaše zvířátko dostatečně společenské, aby to zvládlo - můžete začít vymýšlet plán, jak ho do svatebního dne zapojit.

Rozhodněte se, zda chcete, aby byl Váš mazlíček přítomný i na obřadu, nebo až na následné afterparty. Většina obřadních míst již dnes přítomnost zvířat povoluje, ale vždy to s matrikou předem zkonzultujte! Pokud je Vaše zvířátko klidné, může jít třeba svatební uličkou spolu s nevěstou, často také šikovní pejsci přináší prstýnky k oltáři. Pokud ale máte doma temperamentnějšího chlupáče, doporučujeme vybrat ještě před svatbou osobu, která ho bude mít na starost. O zvířátko bude postaráno a nijak nenaruší průběh obřadu, který si tak všichni v klidu užijete. Tento doprovod také oceníte později během párového focení. Vždy se hodí někdo, kdo bude se zvířátkem absolvovat přesuny a případně pomůže fotografovi získat jeho pozornost pro dokonalé záběry (i třeba za úplatek v podobě pamlsků) :-)

Myslete také na to, aby mělo Vaše zvířátko k dispozici dostatek vody a své potravy. To poslední, co chcete řešit ráno po svatbě, jsou totiž trávící potíže Vašeho chlupáče, který při svatební hostině vyloudil od svatebčanů kompletní ochutnávku Vašeho menu, včetně svatebního dortu. Opět je třeba si s majiteli svatebního místa odsouhlasit, že jim přítomnost zvířete u hostiny/rautu a následného svatebního programu nevadí. Zjistěte si předem, zda se na Vámi vybraném místě nebude vyskytovat žádné jiné zvíře (nejčastěji v případě svatby konané třeba na ranči jsou to koně, ovce atd.). Za pozornost také stojí zabezpečení daného místa, například zda je areál oplocen. Je důležité vymezit prostor, ve kterém se bude moci Vaše zvířátko bezpečně pohybovat.

Pokud se nakonec rozhodnete pro celodenní přítomnost čtyřnohého mazlíčka na svatbě, doporučujeme následující:

  • vzájemné seznámení zvířátka a osoby, kterou vyberete jako jeho opatrovníka pro svatební den
  • během plánování brát na zvíře ohled, tzn. zajistit, aby všude mělo přístup k vodě a aby se mu dostalo pravidelných procházek
  • vzít s sebou z domova pelíšek a oblíbenou hračku
  • najít klidné místo, na kterém by si mohlo zvířátko odpočinout
  • nezapomenout na krmení a pamlsky
  • samozřejmostí je vodítko, obojek atd
  • na fotkách bude také skvěle vypadat vodítko ozdobené svatebními dekoracemi či věneček z kvítí (inspiraci hledejte na Pinterestu)
  • pokud plánujete zvířátko aktivně zapojit (např. už zmíněné přinesení prstýnků uličkou k oltáři), doporučujeme pečlivý nácvik
  • aplikaci všech svatebních ozdob od mašliček až po motýlka nebo oblečky, kterými budete chtít svého mazlíčka ozdobit, také natrénujte předem

Další možností je přítomnost zvířátka jen po určitou dobu svatebního dne, nejčastěji se jedná o focení s novomanželi. Je to ideální řešení v případě, že se svatba koná poblíž Vašeho domova nebo pokud víte, že by Váš čtyřnohý kamarád celodenní svatební maraton špatně snášel. Pak je jen potřeba zajistit, aby měl zvířátko kdo vyzvednout a aby pro něj bylo zajištěné hlídání po zbytek svatby. Pokud naopak toužíte po fotkách například s koněm, doporučujeme toto focení naplánovat třeba na den před samotnou svatbou nebo naopak až po ní. Domluvte si také někoho, kdo Vám bude při tomto focení pomáhat, aby nedošlo k poškození či ušpinění Vašich šatů (osedlání, odstrojení, ustájení apod.)

Všem z vás, kdo jste se rozhodli zapojit svého mazlíčka do svatebního dne, držíme palce a věříme, že s našimi tipy vše dobře dopadne.