Svatební tradice

22.01.2018

Svatební tradice a zvyky jsou nedílnou součástí svatebního dne už po staletí. Existuje jich nepřeberné množství a mohou se odlišovat kraj od kraje. Vybraly jsme pro vás ty nejčastější a nejoblíběnější a třeba se necháte inspirovat a některé z nich zapojíte do svého svatebního dne.
Před svatbou...

Svatební oznámení

Dnes je nejrozšířenějším způsobem zvaní hostů na svatbu rozesílání Svatebního oznámení. Můžete ho buď zasílat poštou, nebo doručovat osobně. Zároveň s oznámením se může rozdávat také pozvání ke svatební tabuli - tato pozvánka je samozřejmě ve stejném stylu jako samotné oznámení. Obojí si můžete nechat zhotovit buď u specializované firmy, kde si zpravidla vybíráte z předdefinovaných šablon, nebo si ho můžete vyrobit sami. To je mimochodem stále populárnější způsob.. Svatební oznámení se posílají obvykle 1-2 měsíce před Vaším svatebním dnem.

Svatební koláčky

Koláčky by se měly péct asi 2-3 týdny před svatbou, dnes však není výjimkou jejich pečení a rozdávání třeba jen týden před termínem svatby. Koláčky by měly mít tři různé náplně - nejčastěji tvarohovou, makovou a ořechovou. Pečení je velkou událostí, které se nejčastěji účastní příbuzné, kamarádky nebo kolegyně nevěsty. Podle pověr by se jejich pečení měla sama nevěsta vyvarovat, aby neměla uplakané děti. Koláčky se obvykle rozdávají v papírových krabičkách nebo košíčcích a roznáší se mezi rodinu, přátele, ale třeba i kolegům a sousedům.

Loučení se svobodou

Tato tradice by měla správně probíhat v předvečer svatby a dříve to byla výsada pouze ženicha. Dnes je však stále častější rozlučka se svobodou jak nevěsty, tak ženicha a může se konat třeba i několik týdnů před svatbou. Rozlučku se svobodou nejčastěji organizují svědkové nebo v případě nevěsty družičky a jedná se o tanec, zábavu ale třeba i rozdávání darů.
Obřad...

Něco starého, darovaného, půjčeného a modrého

Nastávající nevěsta by neměla v době svatebních příprav opomenout právě tuto tradici. Půjčenou věc často zastupují vypůjčené šaty ze svatebního salónu. Darovaný bývá nějaký rodinný šperk, starou věc v den svatby může například symbolizovat jen nenápadná sponka do vlasů. Modrá barva u nevěsty se řeší nejčastěji kyticí, podvazkem nebo třeba výšivkou na šatech či závoji. Některé nevěsty si vkládají do levého střevíčku stříbrnou minci - údajně má přinést bohatství a blahobyt.

Myrty, vývazky a zdobení aut

Zdobí se jimi šaty všech svatebčanů. Svědkové a rodiče mívají zpravidla větší a výraznější. Ženich má v klopě tzv. Korsáž, která je vytvořena z květu nevěstiny kytice. Myrty a vývazky jsou vždy laděné do barvy nevěstiny kytice, případně jejích šatů.

Svatební kolona

Kolonu vede auto ženicha, následují všichni svatebčané a až jako poslední jede auto nevěsty. Cestou na obřad i zpět se hlasitě troubí. Auta se nejčastěji zdobí kyticemi, nápisy, stuhami apod.

Snubní prsteny

Není asi důležitější symbol manželství, než právě snubní prsteny. Jejich výběru věnují snoubenci značnou část svatebních příprav a prsteny mají symbolizovat slib lásky, věrnosti a spojení mezi manželi. Prsteny se často na vnitřní straně zdobí rytinami s datem svatby a jménem protějšku.

Svatební špalír

Špalír vytvoří svatební hosté ihned poté, kdy proběhnou gratulace novomanželům. Svatebčané se u východu z obřadní síně (za svatebním obloukem apod.) seřadí po obou stranách tak, aby mezi nimi vznikla ulička, kterou novomanželé symbolicky vyjdou na společnou cestu životem. Při této tradici by nemělo chybět házení rýže nebo třeba okvětních lístků.. Dnes jsou velice populární také svatební bublifuky, které vypadají efektně na fotkách a neponičí nevěstiny šaty.Po obřadu...

Rozbíjení talíře

Je zvykem, že po příjedu na místo hostiny rozbije majitel restaurace talíř na tzv. střepy štěstí,  které potom společně novomanželé zametají - jeden z nich drží lopatku, druhý smetáček. Zametání má symbolizovat spolupráci v manželství.

Přenášení přes práh

Oblíbeným zvykem je i přenášení nevěsty přes práh a to jak v restauraci, kde probíhá hostina, tak i později doma. Dříve se věřilo, že zvednutím nevěsty se vytřepou zlí duchové, kteří se mohou skrývat pod nevěstinou sukní.

Společná polévka

Společná hostina zpravidla začíná "polévkou z jednoho talíře", kdy kolem novomanželů v čele svatební tabule  uváže personál velký bílý ubrus. Následuje společné krmení, přičemž má tato tradice symbolizovat společný život a jeho sdílení rovným dílem a také vzájemnou spolupráci.

Proslov

Nejčastěji pronáší proslov otec nevěsty, ovšem proslovy mohou mít i svědkové, družičky apod. A jak na takový proslov ve všeobecném veselí u hostiny svatebčany upozornit? Řečník povstane a nožem jemně poťuká na skleničku se sektem. Proslov by měl obsahovat vyjádření citů k nevěstě a ženichovi a také by jim měl předat jakési požehnání do společného života.

Poděkování rodičům

Tato velmi pěkná tradice se dodržuje jen v některých rodinách, je to ale hezký způsob, jak rodičům poděkovat za jejich výchovu a trpělivost.

Krájení svatebního dortu

Dort se nejčastěji nakrojí po hlavním chodu a tato tradice patří k nejočekávanějším okamžikům celého svatebního dne. Podle pověsti ten, kdo uchopí nůž, bude mít v manželství hlavní slovo. Nikdo ze svatebčanů by neměl nabízený dort odmítnout, všichni by měli ochutnat.

Házení kytice

Všechny svobodné dívky, které se svatby účastní, by měly vytvořit půlkruh a nevěsta si k nim stoupne zády - to aby nevěděla, komu kytici hází. Slečna, která ji chytne, se podle legendy do roka vdá.

Vystřelování podvazku

Tento zvyk je obdobou házení kytice, ovšem pro pánskou část svatebního veselí. Ženich vysvlékne nevěstě podvazek, otočí se k nastoupeným svobodným mužům a podvazek mezi ne vystřelí. Ten, který ho chytí, bude další na řadě se ženěním.Po setmění...

První tanec novomanželů

Sólo pro nevěstu a ženicha nesmí chybět na žádné svatbě. Svatebčané kolem nich vytvoří kruh a postupně se k tanci přidávají. Pro svůj první tanec si novomanželé často vybírají společnou oblíbenou píseň. Dále následuje tanec nevěsty s jejím otcem a ženicha se svou matkou a poté tančí ženich s nevěstinou matkou a nevěsta s ženichovým otcem. To symbolizuje vzájemné propojení obou rodů.

Půlnoční šaty nevěsty

Ve svatebních šatech by měla nevěsta zůstat právě do půlnoci, poté se převléká do tzv. půlnočních šatů. Ty mohou a nemusí být "odlehčenou" variantou svatebních šatů. V poslední době si nevěsty oblíbily svatební šaty 2v1, kdy po půlnoci jednoduše odepnou bohatou sukni a zůstanou jim pohodlnější koktejlové šaty.