Rozhovor:Svatební tanec

15.07.2019

Tanec je neodmyslitelnou součástí každé svatby, souhlasíte? Možná patříte mezi lidi, kterým je při představě svatebního sóla novomanželů úzko a třeba dokonce přemýšlíte o tom, jestli tuto nepsanou tradici na své vlastní svatbě nevynechat.. Nebo za sebou sice máte klasické taneční, ale rádi byste před svatbou své dovednosti oprášili? O tom, jaké máte možnosti a co vše je k tomu potřeba, jsme si povídaly s profesionální tanečnicí a vizážistkou Karolínou Ladýřovou.

Karolíno, jak dlouho se pohybujete v tanečním světě a jaký je Váš největší úspěch?

Tanec se stal nedílnou součástí mého života od doby, kdy mě rodiče poprvé přihlásili na tanečky v 5ti letech. Několik let jsem aktivně závodně tančila a potom jsem si dala pár let pauzu. Z tanečního světa jsem nicméně nikdy zcela neodešla a účastnila jsem se různých vystoupení jak párových, tak skupinových. Před pár lety jsem se k soutěžnímu párovému tanci opět vrátila a slavíme úspěchy.

Největší úspěch v této době je semifinále MČR v družstev standardních tanců a za úspěch také považuji vystoupení showdance na plese evropských diplomatů ve Štrasburku.

Jak významnou roli hraje první tanec novomanželů na svatbě? 

Novomanželský tanec je dle mého názoru hned druhá nejdůležitější společná chvíle novomanželů. První je samozřejmě samotný obřad.

Tanec by měl vyjadřovat pozitivní emoce, romantiku, radost, ale může být i vtipný, sexy atd. Vždy záleží na povaze novomanželů a na tom, co mají rádi a co si vyberou za píseň nebo mix písní. Každopádně by to měl být velký zážitek jak pro ně samotné, tak pro svatebčany.

Proč by pár určitě neměl podcenit přípravu?

Příprava tance opět závisí na typu choreografie. Jednoduchá choreografie lze připravit za 1-2h, je ale potřeba ji nadálet trénovat, abyste si v ní byli jistí a hlavně, abyste nad tím již nemuseli přemýšlet a samotný tanec si mohli krásně užít😊

Při společně stráveném času na parketu během tréninků a dolaďováním detailů se většinou novomanželé i já náramně bavíme. Je to pro ně jako silný propojovací prvek v době svatebních příprav. Výsledný tanec na svatbě je již jen třešnička na dortu, která oslní všechny svatebčany.

Jaké choreografie dokážete vymyslet?

Vytvořit lze téměř cokoliv a každá choreografie je jedinečná tak jako samotný novomanželský pár.

Novomanželský tanec je klasika, ale velmi oblíbený bývá i tanec družiček nebo půlnoční taneční překvapení, které bývá laděno více sexy nebo naopak vtipně a na které se novomanželé převlékají.

Pokud pár nikdy dříve nenavštěvoval hodiny tance a nemá tedy základy, lze i přesto díky individuálním lekcím nacvičit takové vystoupení, které svatebčany zvedne ze židlí?

Ano, určitě! Choreografie nemusí být vůbec složitá, můžou zde být jednoduché kroky proložené efektními pózami či zvedačkami, které není těžké se naučit a vypadají úchvatně.

Mohou předsvatební taneční lekce pomoci odbourat nervozitu, kterou přirozeně většina z novomanželů při prvním tanci pociťuje? Přece jenom je samo o sobě náročné být neustále usměvavý pro kameru či fotografa a ještě se soustředit na kroky.

Na každého to působí jinak, někdo raději improvizuje a je naopak ve stresu, když si musí něco nacvičit a někdo zase musí mít vše do detailu připravené. Toto je úkol pro mě jako lektorku a choreografku, abych s těmito emocemi pracovala a vedla snoubence touto cestou až k samotnému dni D.

Jaký je rozdíl mezi Vašimi individuálními lekcemi a běžnými tanečními kurzy?

Individuální lekce jsou velmi intenzivní, protože se lektor věnuje pouze tomu konkrétnímu páru. Kurzy probíhají ve více párech a lekce tudíž nemůže být již tak individuální pro potřebu konkrétního páru.

Pokud za Vámi snoubenci přijdou s tím, že by chtěli nacvičit společný tanec - navrhujete jim ho kompletně na míru, nebo si například skladbu vybírají sami?

Vždy se snoubenců ptám, jakou chtějí hudbu - je velmi důležité, aby si ji vybrali sami, protože by to pro ně mělo mít hodnotu. Některé páry mají svoji speciální píseň jako nějakou hezkou vzpomínku. Pokud ale nevědí nebo potřebují poradit, mám repertoár písní, které jsou více klasické a osvědčené na svatbách nebo jsou naopak moderní pro daný rok. Od písně nebo mixu písniček se poté odvíjí konkrétní choreografie.

Střih a příprava hudby je vedle choreografie samozřejmostí.

Kde Vaše lekce probíhají? Lze po domluvě změnit místo jejich konání?

Lekce probíhají v Praze, kde mám domluvený sál. Mohou probíhat kdekoliv po domluvě, ale může se poté lišit cena v závislosti na pronájmu sálu.

Za rozhovor a poskytnuté fotografie velmi děkujeme Karolíně Ladýřové, profesionální tanečnici a vizážistce. 

Bližší informace a kontakt najdete na www.karolinaladyrova.cz