Rozhovor: Svatební make-up

30.10.2018

Každá nevěsta si přeje být ve svůj svatební den dokonalá. A k tomu, aby se tak cítila, jí mimo jiné dopomůže perfektní make-up. Nejen o tom, jak takového líčení dosáhnout a proč je důležitá jeho zkouška, jsme si povídaly s Petrou Pacholátkovou, majitelkou mladoboleslavského kosmetického studia Exclusive Care. Petra se svatebnímu líčení věnuje zhruba devět let. Všechny kurzy a školení absolvovala u uznávaného odborníka, pana Petra Lukeše.

V čem se liší svatební make-up od toho, který je součástí běžného dne ženy?

"Svatební make-up je zcela něco jiného, než běžné denní líčení. Svatební make-up musí být přizpůsobený fotoaparátu, obličej musí být vystínovaný, aby na fotce měla krásně vidět přirozené rysy obličeje. Přitom ale já sama podporuji přirozený vzhled. Nevěsta musí vypadat nalíčeně, ale nesmí to být přehnané, aby vás budoucí manžel poznal. Beru ohled i na to, jak je klientka zvyklá se líčit normálně a na co vše si troufá. Vše je o konzultaci. Také musí vše celkově ladit s celou svatbou a kyticí."

Jaké budou trendy ve svatebním líčení pro příští rok?

"Trendy na svatební líčení se rok od roku moc neliší. Už cca dva až tři roky za sebou jsou velmi oblíbené svatby v přírodním designu a proto nevěsty většinou volí make-up v neutrálním nude stylu, ale i ten se dá udělat jak jemně, tak výrazně. Výhodou je, že se to hodí ke všemu."

Je rozdíl mezi líčením od vizážistky a tím, když se nevěsta rozhodne nalíčit sama?

"To určitě je. Málo která klientka má doma veškeré produkty, aby make-up vydržel celý den. Já nanáším klientce 2 až 3 vrstvy make-upu a mezitím používám tzv. fixátor, který udělá make-up odolný proti pocení, otěru i slzám. Mám na to úžasné zpětné vazby od klientek."

Mnoho žen a dívek trápí různé problémy s pletí, nejčastěji je to akné nebo pigmentové skvrny. Nepříjemné jsou také různé alergické projevy na viditelných místech, jako je třeba dekolt. Umíte si i s tímto v rámci svatebního make-upu poradit?

"Samotný make-up nanáším do ztracena přes krk a když je potřeba i na dekolt. Barevně se pleť dá sjednotit korektory i make-upem, ale částečně pak musí spolupracovat i fotograf. Ale ještě jsem se nesetkala s neřešitelným problémem."

S jakým předstihem by měla proběhnout zkouška svatebního líčení? Kdy se na ni objednat?

"Záleží na klientce, jak moc na to spěchá, já preferuji cca dva týdny před svatbou."

Co by si měla nevěsta před zkouškou svatebního make-upu rozmyslet? Je pro Vás například důležité, aby už měla představu o finálním účesu a vybrané svatební šaty?

"Určitě. Zkoušku plánuji, když už nevěsta ví, jakou barvu budou mít šaty, jaká bude asi tak kytice a celková sladěnost svatby. U účesu mi stačí vědět představa, jestli bude například drdol nebo rozpuštěné vlasy."

Můžete popsat, jak zkouška líčení probíhá krok za krokem?

"Na zkoušku klientka chodí přímo do mého salonu. Vyzpovídám jí, ať vím detaily svatby: barvu šatů, kytky, účes, jestli má sama nějakou představu o líčení (někdo si nosí obrázek z internetu, jen je potřeba si uvědomit, že ne vždy se líčení z obrázku hodí přímo na klientku, takže já sama to musím poupravit dle barvy očí a tvaru obličeje) a hlavně, jak je zvyklá se sama líčit a co si můžu dovolit. Jestli mi nechá volnou ruku nebo se mám držet zkrátka. Každé klientce říkám, ať se mi nebojí říct dojmy, jestli se v tom cítí dobře či ne, vše se dá předělat, proto se provádí zkouška, abychom se dopracovaly k tomu, co bude top. Pak si klientku usadím, odlíčím a začnu líčit. Zkouška trvá cca hodinu."

Před svatbou přirozeně prožívá každá nevěsta určitý stres - může v boji proti němu pomoci preventivní návštěva kosmetičky? Doporučujete nevěstám změnu jejich běžného režimu péče o pleť?

"Stres bohužel neovlivníme, každý to má jinak. Před svatbou je důležité pleť hydratovat. Pro klientky, které nejsou zvyklé chodit na kosmetiku, určitě doporučuji zajít cca 3 dny před svatbou na odstranění chloupků (obočí či horní ret - v den svatby nic netrhám, aby místo nebylo náhodou déle začervenalé). Na samotnou kosmetiku s čištěním pleti doporučuji jít nejpozději týden před svatbou, aby se vše stačilo zklidnit a zahojit."

Když se přesuneme k samotnému svatebnímu dnu - kolik času je potřeba pro nalíčení nevěsty, případně svědkyně nebo maminky?

"Vzhledem k tomu, že už vím, čím nevěstu budu líčit, stačí mi na ni 45 minut, ale mám raději tu hodinu, ať není stres. A většinou každou další ženu mám ca za 40 minut nalíčenou. Je jen potřeba mi předem dát vědět, kolik lidí navíc kromě nevěsty budu líčit."

Svatební den je plný emocí, ke kterým přirozeně patří i slzy dojetí. Dále je potřeba počítat i s nepřízní počasí. Jak tedy udržet svěží vzhled pleti po celý den?

"Make-up fixuji během nanášení i na závěr fixátorem, který udrží make-up po celý den i večer. Samozřejmě slzy je potřeba jen poťupkat a hlavně neotírat. Jinak vše drží."

Je možné, aby si nevěsta objednala Vaše služby na celý svatební den, pokud chce mít jistotu, že bude její make-up až do pozdních nočních hodin bezchybný?

"Určitě není problém se domluvit."

Měla by v harmonogramu svatebního dne být první kadeřnice, nebo vizážistka?

"Určitě je lepší nejdřív kadeřnice, ale pokud to jinak nejde, zvládne se to i obráceně (pokud se vlasy už jen upravují a nemyjí). Jde o to, že po kadeřníci si pleť pořádně očistím od laku, který ať chceme nebo ne, na pleť stejně dopadne. Předejdeme tím různým reakcím."

Máte pro budoucí nevěsty nějakou radu ohledně péče o jejich pleť? Čemu by se měly před svatbou určitě vyvarovat?

"Před svatbou určitě nezačínat používat nové produkty, které nemáte vyzkoušené. Nenasazovat žádné čistící produkty jako čaje atd... Pít hodně čisté vody, aby nebyla pleť vysušená. Nepřehánět to se sluníčkem a soláriem."

Za rozhovor a poskytnuté fotografie ještě jednou moc děkujeme paní Petře Pacholátkové z kosmetického studia Exclusive care.

Bližší informace najdete na www.exclusive-care.cz