Rozhovor: Kam pro perfektní svatební oblek? Do Manema!

05.04.2019

Manemo, to je showroom stylové pánské módy v centru Prahy, kde se starají o outfity nejen pro ženichy. Poradí vám, jaký outfit zvolit dle typu vaší postavy, svatby, ale i osobního stylu a vašich dalších záměrů s vybraným outfitem. Díky jejich široké nabídce vyřešíte vše na jednom místě, od stylingu a poradenství až po šle či motýlek. Poradí si také s oblečením pro svědky a svědkyně, případně pro další doprovod.

Za Manemo promluvil Michal Trnka, který má na starost celý proces šití na míru a také je tvůrce konfekčních řad.

Kdybych byla muž, plánovala si pořídit oblek na určitou událost a rozhodla se Vás navštívit, je důležité se objednat dopředu? S čím vším mi můžete pomoct?

Máte dvě možnosti. Pokud nemáte moc času a chcete mít jistotu, že se Vám bude v domluvenou hodinu někdo věnovat, určitě si domluvte schůzku. Cest, jak se objednat, je několik - na našich stránkách www.manemo.cz najdete několik způsobů. Na schůzce se nejprve poznáme a zjistíme, jaké jsou vaše představy a podle toho pak společně ladíme ideální outfit.

Pokud ale čas moc neřešíte a na outfit nespěcháte, tak se klidně zastavte v našem showroomu (Pštrossova 207/1, Praha 1) ve všední den mezi 10:00 až 18:00. Na místě můžete vyzkoušet outfity z hotové kolekce, podívat se na látky a doplňky. Rozhodnete-li se, že si rovnou necháte něco ušít, musíte mít štěstí, že někdo ze stylistů má zrovna volno. V opačném případě s Vámi domluvíme schůzku na jiný termín.

Podle čeho si mají budoucí ženiši vybrat oblek a co byste jim doporučili? Nějaké tipy/triky?

Za prvé je důležité, o jaký druh svatby půjde (venkovní, boho, v kostele, posh etc.) podle toho je potřeba zvolit outfit pro ženicha. U klasické svatby půjde spíše o formálnější oblek, u boho verze to mohou být formálnější kalhoty, košile a kšandy. Za druhé, v jakém ročním období se svatba bude odehrávat. Letní venkovní svatby si zaslouží lehčí a světlejší materiály (pro neformálnější svatby je možné sáhnout například po lnu), u svateb na podzim nebo v zimě je dobré volit těžší materiály nebo například třídílné obleky. Dále, pokud má svatba svou hlavní barvu, je dobré ladit vše i k tomuto.

My jsme se nově dozvěděly, že kromě šití obleků na míru, je možné si oblek rovnou zakoupit i v konfekčních velikostech. Především, když potřebujete oblek obléct ideálně ještě večer. Co dalšího si u vás pánové mohou rovnou odnést?

V našem showroomu Vás dokážeme na svatbu obléknout od hlavy až k patě. Oblek je u nás samozřejmostí. Máme také konfekční košile, vlastní rámovou koženou formální obuv Manesy a veškeré doplňky. Najdete u nás kšandy, pásky, ponožky, kapesníčky, manžetové knoflíčky a nespočet variant kravat. Nově jsme nyní vytvořili i limitovanou kolekci kravat svatebních.

Oblečeme jak ženicha, tak jakéhokoli muže, který se bude svatby účastnit.

Jak dopředu vás musí klienti navštívit, když si plánují pořídit oblek na míru?

Doporučujeme vždy alespoň měsíc před. Čím dříve, tím lépe. Vždy je dobré mít rezervu na případné dolaďování obleku u nás. Umíme ušít oblek i expresně, zpravidla do dvou a půl týdne.

Kromě obleků na míru, mohou si u Vás pánové nechat ušít na míru i něco jiného?

Škála našich produktů na míru je opravdu velká. Naprostým standardem je perfektní oblek. Umíme ale také samozřejmě košile, vestičky, neformálnější saka podšitá nebo nepodšitá pro teplejší měsíce, chinos kalhoty, džíny nebo i šortky. U každého z těchto produktů je samozřejmostí široká škála detailů od různých druhů kapes, klop, manžet až po podšívky a knoflíčky.

Jak širou škálu materiálů a barev nabízíte?

Tohle je těžká otázka. Vždy máme na výběr více něž 3.000 látek na obleky, saka a kalhoty a přes 500 druhů látek na košile. Naše nabídka se ale rozšiřuje každou sezónu, kdy nám všichni naši výrobci zasílají nové vzorníky látek, vždy závislé na sezóně jak barevně, tak druhem a gramáží materiálů.

Nabízíte i možnost zapůjčení obleků?

Obleky bohužel nepůjčujeme. Je to logické, oblek na míru se dá těžko půjčit. V hotové kolekci nabízíme limitovaný počet ušitých outfitů, abychom zachovali originalitu každého našeho klienta. Proto ani u hotových věcí nepřipadá zapůjčení v úvahu.

Od ledna 2019 jsme však spustili službu zapůjčení smokingů, o které byl během plesové sezóny velký zájem.

S námi ženami je to občas složitější, jsme nerozhodné a mnohdy ani nedokážeme popsat, co přesně chceme. Jaké je to s muži? Vymýšlejí si hodně?

U svatebních obleků nebo řekněme spíše outfitů to není vždy jen o muži. Velice často k nám dorazí i nastávající drahá polovička. Nejdůležitější je se na začátku sladit. Každý totiž máme díky své představivosti v hlavách úplně jinou barvu nebo materiál. Vždy si společně zodpovíme ty tři nejdůležitější otázky, které jsem popisoval výše - styl, kde, kdy a barevnost svatby. Pak začíná probírání vzorníků. Tam se pánové zdrží nejčastěji, ale budoucí nevěsty na tom nebývají o moc lépe. Máme ale připravené klienty, kteří přijdou s několika obrázky ve svých telefonech a od nich se odrazíme. Pak je výběr vždy rychlejší. Jsme ale připraveni na všechny varianty a velice rádi se podílíme na výběru a designu svatebních outfitů.

Trendy se neustále mění, jsou stále rychlejší a rychlejší, jak byste popsali trend svatebních obleků na rok 2019?

Obecně jsou poslední trendy spíše uvolněnější. V posledních letech je velice trendy tzv. Boho styl. Tedy velice uvolněná až skoro hippie verze svatby. Velice často se tady objevují přírodní materiály ve výzdobě nic není přehnaně načančané a to se odráží i do oblečení ženichů. Často to tak nebývá ani celý oblek, ale spíše separátní sako a kalhoty. Pokud se jedná o letní svatby, tak se sako také zahazuje a nahrazuje jej vestička. Velmi trendy jsou mixované materiály. Jako například vlna se lnem nebo bavlna. Vytváří tak trochu "nedbalejší" look, který lépe zapadne do celého konceptu svatby.

Druhou variantou jsou univerzální obleky. Jedná se o variantu, kdy ženich standardně obleky nenosí, ale rád by měl jeden perfektní pro určité slavnostnější události. Zde se pak často volí různé odstíny modré nebo šedivé, tak aby byl oblek adekvátní i pro další fáze ženichova života.

Spousta mužů při výběru obleků na svatbu tápe, zda zvolit pod sako vestu či ne? Co byste jim poradili?

Pokud si nejste jisti, vždy si vestu pořiďte. Doporučuji vestu v lehkém nebo klidně i větším kontrastu k obleku. Například ke klasickému tmavě modrému obleku, zvolte jednořadou vestu ve světlejší modré s károvaným vzorem. Celý outfit to neuvěřitelně odlehčí a oživí. Zvolte vestu, která bude mít zadní díl ze stejné látky, jako přední (tedy ne podšívková záda). Můžete tak po obřadu sundat sako a řádit na tanečním parketu v pohodlnějším outfitu a schovat tak například propocenou košili po posledním kole písní z Hříšného tance. Vestu později skvěle vynosíte i v casual verzi s chinos nebo džínami při víkendové procházce s Vaší novomanželkou.

Také se na svatbách setkáváme s tím, že muži volí špatnou délku a šířku nohavic, špatně zapínají sako nebo mají příliš dlouhé rukávy u saka atd. Jak by měl vypadat dobře padnoucí oblek?

Existuje několik základních pravidel, kterých je potřeba se držet.

Tím nejdůležitějším jsou ramena. Ta musí perfektně sedět. Tedy rukáv musí plynule a čistě navazovat a splývat. Toto je část, která jde u konfekčních obleků jen velice těžko upravit.

Dále je potřeba si hlídat sako přes hrudník. Klopa nesmí odstávat a lámat se. Pokud se Vám toto děje sáhněte po sako o číslo větším a nechte si jej zabrat v pase.

Rukáv saka by měl být vždy kratší přibližně o 1-2cm než rukáv košile. Ta by měla po zapnutí manžety končit v ohybu zápěstí.

Délka saka by měla zakrývat minimálně ⅔ ženichova pozadí a nikdy by neměla být na boku vidět kapsa kalhot. Pokud jí sako nezakryje, tak je pro Vás moc krátké.

Dvouknoflíkové sako se vždy zapíná pouze na horní knoflíček. Tříknoflíkové vždy na prostřední. Horní knoflíček zapnout můžete, ale je to čistě na Vás. U dvouřadých sak, se stejně jako u jednořadých, nechává poslední knoflík rozepnutý.

Délka kalhot závisí na jejich šířce. Čím užší máte kalhoty, tím kratší by měly být. Nebudou mít totiž dostatečný průměr na to, aby Vám správně překrývali botu. Pouze se Vám nohavice nepřirozeně nařasí kolem kotníku.

Pozorujeme, že muži volí čím dál tím častěji svatební oblek v tmavě modré barvě. Vnímáte to stejně? Případně jaká barva je oblíbená a jaká je trendy?

Jak bylo zmíněno výše. Modrá se často volí z ekonomických důvodů. Jde o nejuniverzálnější verzi obleku, který je pak možné použít i pro další příležitosti. A hlavně, tmavě modrá barva je elegantí, lehce kombinovatelná a sedne každému.

Nejaktuálnějším trendem jsou ale zemité barvy. Odstíny hnědé, béžové atd. Jde o barvy, které jsou lehce netradiční, ale stále dobře nositelné i v dalším životě.

Z materiálů je nyní oblíbený len a jeho mix díky více "zmačkanému" a neformálnějšímu vzhledu který koresponduje s aktuálními trendy svateb.

Ženiši rádi volí i méně formální outfity na svatbu. Také i kvůli počasí si mnohdy neberou ani sako. Jaký, méně formální, outfit byste jim doporučili?

Volil bych bavlněné kalhoty chinos střihu. Jsou formálnější než džiny, ale ne tolik jako oblekové. Vestičku v lehce kontrastním provedení ke kalhotám. Ideálně károvanou a klidně i dvouřadou. Za mě velice zajímavým doplňkem jsou kšandy s decentním vzorem pokud bude vesta nebo se vzorem výraznějším, pokud chce ženich zvolit pouze košili a kalhoty.

Pokud má muž vestičku neměl by pod ní ideálně mít pásek. Kovová přezka by mohla vytvořit nelichotivé břicho.

Na nohy bych ale stále volil kvalitní kožené boty. Přeci jen jde pořád o slavnostní událost a žabky by tuto službu určitě nesplňovali.

Když ženich tápe zda zvolit kravatu, motýlek nebo jen košili s rozhalenkou, co byste mu po poradili?

Pokud ženich nemá ani sako ani vestu, pak nikdy nevolit kravatu. Outfit by pak vypadal neúplně. Pokud se svatba odehrává v horkých měsících nebo někde u moře, pak bych se nebál rozhalenky.

Vždy je ale potřeba myslet na styl svatby. Pokud totiž budete mít svatbu v nejparnějším dni během léta, ale obřad bude v kostele, rozhalenka nepřipadá v úvahu.

Přijdou si u vás na své jen pánové nebo si u vás vyberou i dámy?

Jsme připravení i na dámy. Šijeme formální dámskou módu na míru a nabízíme i doplňky. Neumíme ušít svatební šaty, ale svědkyně, maminka a další doprovod si u nás přijdou na své. Pouzdrové šaty, elegantní košile, sukně, kalhotový kostýmek... to všechno umíme.

Je možné někde vidět Vaši prezentaci výrobků? Účastníte se svatebních veletrhů?

Naši prezentaci je určitě možné zhlédnout na našem webu, kde sdílíme fotky ze svateb našich zákazníků. Také jsme byli jsme přizváni k několika spolupracím na focením svatebních editoriálů. Rádi se inspirujeme od lidí, kteří se ve svatebním světě pohybují. Vnímáme to jako přidanou hodnotu pro naše klienty. Svatební veletrhů se jako vystavovatelé většinou neúčastníme.

FOTO: www.pufcreatif.com, Editoriál v Manifestu - Manemo a Wedding Factory