Manuál pro bezstarostnou svatbu

30.04.2018

Požádal Vás o ruku... a co dál?

Žádost o ruku je krásný moment mezi dvěma zamilovanými lidmi. Je to příslib společné budoucnosti, oddanosti a v neposlední řadě první, opravdu veřejné vyjádření toho, že k sobě patříte. Ačkoliv mohou být zásnuby sebevíc romantické (a někdy možná i nečekané a o to krásnější), zejména pro nevěstu tímto momentem všechno teprve začíná.

Od této chvíle pyšně nosíte zásnubní prsten a nejraději byste si hned zítra vybrala svatební šaty. Jenže svatební přípravy, to je dlouhodobá záležitost. Možná tak trochu tápete, co teď? Kde začít? Jak si určit u jednotlivých fází priority a zároveň na nic nezapomenout? Svatební přípravy jsou krásné, ale zároveň i velmi náročné období. Jako svatební koordinátorky vás samozřejmě rády provedeme nejen Vaším pohádkovým dnem, ale také celým svatebním plánováním. Možná se teď ptáte, kolik času je tedy před svatbou na všechno zařizování potřeba? Ideálně je to doba kolem jednoho roku. Je spousta věcí, na které je důležité myslet opravdu dopředu. Pamatujte na to, že svatba by měla být především oslavou lásky mezi vámi dvěma. Proto si vyhraďte dost času na všechna společná rozhodnutí, kterých v následujících měsících nebude zrovna málo.

Díky našemu rozvrhu příprav, který jsme pro vás sestavily, budete mít na všechno dost času a zároveň si můžete být jistí, že na nic nezapomenete.


12 - 10 měsíců předem


Termín a místo

Svatba v zimě bude mít úplně jiný náboj než ta letní. Přesto budou obě romantické a nezapomenutelné. Je ale třeba počítat s tím, že svatební sezóna trvá od června do září. Tudíž pokud uvažujete o svatbě právě v tomto období, nesmíte s rezervací svého termínu a místa zbytečně otálet. Obecně platí, že ta nejvyhledávanější svatební místa, jako jsou například zámky, mívají rezervační pořadníky i na dva roky dopředu. V dnešní době existuje nespočet dalších možností, kde si můžete svůj svatební obřad uspořádat. Vedle již zmíněných zámků jsou dnes stále populárnější zahrady, stodoly a louky. Obřady venku jsou ideální volbou pro ty z vás, kdo milujete spojení s přírodou. Oblibě se samozřejmě těší i tradiční místa, jako například kaple, kostely, hrady. Vždy ale myslete na to, že pokud při vašem výběru vyhraje jedno z nejžádanějších míst, je třeba si svůj termín rezervovat co nejdřív, ideálně ihned po zasnoubení.


8 - 6 měsíců předem


Čas pro nevěstu - šaty, make-up, účes

V této době si na své přijde především nevěsta. Je totiž nejvyšší čas pro výběr vizážistky, kadeřnice a svatebního salónu. Některé nevěsty si často myslí, že líčení a účes zvládnou svépomocí. V tomto případě tuto možnost opravdu dobře zvažte. Myslete na to, že Vás během svatebního rána může přepadnout nervozita a času na případné opravy líčení také moc nebude. Pokud ale máte dost zkušeností, směle do toho. V případě, že svůj make-up a účes svěříte do rukou profesionálky, doporučujeme určitě využít možnost zkoušky. Na svatební den se používá výraznější líčení (to proto, aby vyniklo na fotkách) a je velmi důležité, aby se nevěsta i přes to cítila dobře a přirozeně.

Svatební šaty možná máte vysněné už od doby, kdy jste si jako malá hrála na princeznu. Může se stát, že v žádném salónu neseženete model, který by se Vaší představě podobal. Potom je skvělou možností nechat si své šaty ušít na míru. Počítejte s tím, že tato varianta bude časově náročnější, protože bude obnášet více zkoušek u švadleny a čas potřebný k jejich ušití. Pokud se rozhodnete pro objednání šatů z e-shopu, určitě zde platí zlaté pravidlo "Čím dříve, tím lépe". Dopředu nikdy nevíte, jestli budou šaty v reálu odpovídat fotografii a ani není jisté, zda Vám střihově sednou. V případě půjčení šatů ze svatebního salónu doporučujeme, abyste si předem prohlédla jejich nabídku na webovkách. V salónu na Vás budou čekat stovky modelů a pokud budete mít alespoň představu o střihu a použitém materiálu, výběr Vám to rozhodně usnadní. Domluvte si předem v salónu termín schůzky, budete tak mít zajištěnou plnou pozornost personálu. Vezměte s sebou kamarádky, svědkyni nebo třeba maminku a užijte si krásnou holčičí chvilku.

Tip: Zvažte také možnost tzv. "popůlnočních" šatů. Jedná se o pohodlnější model pro noční část svatebních oslav. Myslete také na družičky. Pokud chcete, aby jejich šaty ladily s konceptem celé svatby, je nejvyšší čas začít s jejich hledáním.

5 - 4 měsíce předem


Změny vizáže, svatební dort a květiny

Je tu ten správný čas pro případné výrazné změny Vaší vizáže. Máme na mysli barvení vlasů, razantní zkrácení nebo naopak prodloužení. Vaše vlasy budou mít dostatek času k regeneraci a ve svatební den budou působit maximálně přirozeně.

Zamyslete se také nad výběrem svatebního dortu a dalších sladkostí do sweet baru. Navštivte svatební veletrh (nebo jakékoliv svatební dny). Načerpejte inspiraci a využijte možnost ochutnávek na místě. Pokud máte tip na šikovnou cukrářku, určitě ji požádejte o připravení malé ochutnávky pro Vás a Vašeho snoubence.

Téměř to samé platí o výběru floristky. Najděte si na internetu fotky kytic, které se Vám líbí a zvažte, zda budou ladit s celkovým stylem vaší svatby. Nezapomeňte s květinářkou probrat také možnost květinové výzdoby svatební tabule a místa obřadu.

Tip: Začněte s rozesíláním svatebních oznámení.


4 - 3 měsíce předem


Prsteny a oblek pro ženicha

Snubní prsteny. Čerpejte inspiraci, zvažte vaše požadavky na odolnost materiálu. Promyslete si, zda budete chtít prsteny dozdobené kameny nebo třeba rytinami. Vyrazte do zlatnictví a zkoušejte, vybírejte a hlavně si to společně se snoubencem užívejte.

Nezapomeňte také vybrat perfektně padnoucí oblek pro ženicha, včetně bot a ostatních doplňků.

Tip: Počítají se všechny manžety, kravaty, pásky, kšandy, hodinky....


2 měsíce předem


Zkoušení

Vysněné šaty již máte vybrané a proto je ten správný čas pro finální zkoušku účesu a make-upu. Můžete začít plánovat detaily a pokud máte závoj (nebo jinou barevnou ozdobu do vlasů), je určitě potřeba vzít vše na zkoušku s sebou.

Tip: Nezapomeňte na výběr doplňků pro sebe - spony do vlasů, šperky, parfém..


1 měsíc předem


Střevíčky a poslední detaily

Už na nic nečekejte a jděte hledat své svatební střevíčky. Myslete především na pohodlnost, přeci jen v nich strávíte celý den a protančíte celou noc. Blíží se také finální zkouška Vašich svatebních šatů - střevíčky si rozhodně vezměte s sebou. Jen tak budete mít jistotu, že v den D bude všechno naprosto perfektní.

Tip: Poslední měsíc před svatbou zvolněte tempo. Nepropadejte zbytečné panice a více odpočívejte. Zajděte třeba s kamarádkou do kina a společně se těšte. Všechno přece bude perfektní!

Týden před svatbou

Zajděte si na manikúru, pedikúru a pečujte o svou pleť. V předvečer svatebního dne jděte včas spát, abyste byla po probuzení svěží.

Zahálet by neměl ani ženich. Měl by zaskočit do kosmetického salónu a také do kadeřnictví pro nový sestřih.

Tip: Skvělé služby nabízejí i dnes stále populárnější Barber Shopy. Čistě pánský kolektiv se postará o perfektní zážitek v kombinaci s klasickými holičskými službami.