Dětský koutek

15.04.2020

Děti jako součást svatebního dne, to je v poslední době velmi diskutované téma. My se dnes ale podíváme na ty svatby, které jsou plné dětského smíchu, pobíhání, ale také třeba pláče. Svatby, které si snoubenci neumí bez dětí představit a chtějí, aby byl jejich svatební den pro nejmenší hosty maximálně přizpůsoben.

Již během plánování se společně s nevěstou a ženichem zaměřujeme na to, kolik budou na svatbu zvát hostů a kolik z nich bude dětí. Pokud počítají s větším počtem malých, ale i větších dětí, vždy s nimi řešíme také možnost dětského koutku, který by se stal součástí jejich dne D, který se nám velmi osvědčil. A to hned ve dvou podobách - tou první může být volně přístupný prostor plný hraček, omalovánek, dětských knížek, skládaček, her nebo připravených úkolů. Místo, které bude na očích dospělým, ale děti si tam budou moci odběhnout kdykoliv, když se začnou nudit a budou hledat jinou zábavu.

Další možností je plnohodnotný dětský koutek s dozorem, nebo chcete-li vyškolenou chůvou. Zde se snažíme vytvořit takové malé dětské království; místo, které bude dětem blízké a kde budou mít co objevovat. Uvědomujeme si, že svatební den je sám o sobě velice náročný. A klasický zajetý režim, který je pro většinu malých dětí tak důležitý, se tím nabourá. V dětském koutku tak najdete i zázemí pro jejich odpočinek, vždy se ho tedy snažíme umístit na poklidné místo v rámci svatební lokality.

Náš tip: vezměte svým dětem náhradní oblečení, do kterého by se mohly převléknout po skončení oficiální části svatby.

Při přípravě programu pro koutek na konkrétní svatbě vycházíme především z věkového složení malých svatebčanů a jejich počtu. Zároveň si zakládáme na individuálním přístupu ke každému z nich. Stává se, že se ne vždy zapojí úplně všechny děti do plánovaných hromadných aktivit, protože si některé zrovna chce pohrát samo se svou oblíbenou hračkou a to je naprosto v pořádku. Program se snažíme vymýšlet tak, aby byl pestrý, zábavný a aby si tam každé dítko našlo "to svoje".

Navíc pro ně chystáme pohybové hry nebo třeba kreativní tvoření, jehož výsledek si ze svatby odnesou domů. Další výhodou přítomnosti vyškolené chůvy na svatbě je její letitá zkušenost s hlídáním a vzděláváním malých dětí. Vždy má v rukávu říkanky, zpívánky a další aktivity, které malého návštěvníka zaručeně zaujmou. A to třeba i ve stresových situacích, které mohou nastat. O děti je tak postaráno i v době obřadu, hromadného focení a dalších oficialit, kterých se rodiče účastní a mohou si je tak naplno užít. Improvizovaný dětský koutek už jsme zařizovaly třeba i v kostele, kde jsou přeci jen svatební obřady časově delší a pro děti tím pádem náročnější na udržení pozornosti :-)

Ještě se s vámi chceme podělit o naše další tipy na to, jak malé svatebčany na svatbě zabavit:

Skákací hrad/trampolína - vždy s dozorem

Kuželky, kroket

Míčové hry pro větší děti

Pískoviště, křídy

V horkých dnech osvěžení formou rozprašovače/sprchy

Dětské svatební tetování/malování na obličej

Kreativní koutek - navlékání korálků, tvoření přáníček, lucerniček atd

Omalovánky, pexeso, puzzle se svatebními motivy

Dětské rekvizity do fotokoutku

Nafukovací balónky, bublifuky

Dětská diskotéka